استفن کینگ
  • ۰۵ آذر ۱۳۹۷

استفن ادوین کینگ که با نام استفن کینگ میان مردم شناخته می‌شود، نویسنده رمان و داستان‌های کوتاه می‌باشد که در 21 سپتامبر 1947 در ایالات پورتلند امریکا به دنیا آمد. استفن یکی از برترین نویسنده‌های قرن حاضر محسوب می‌شود. اغلب آثار کینگ در سبک وحشت هست و می‌توان گفت که استفن کینگ برترین نویسنده سبک وحشت در حال حاضر به شمار می‌آید.

کینگ در سال 1970 از دانشگاه شهر مین (مکان تولدش) فارغ التحصیل شد و از آن زمان به بعد شروع به نوشتن داستان‌ نمود. 4 سال بعد کینگ موفق به انتشار اولین رمان خود با نام «کری» شد. او در این مدت علاوه بر نویسندگی به شغل‌هایی مانند تدریس، نجاری و … هم مشغول بود و از این راه امرار معاش می‌کرد. با انتشار کتاب "کری" و استقبال خوانندگان از سبک نوشتاری کتاب، این نویسنده به سرعت به شهرت رسید و محبوبیت داستان باعث شد تا دو سال بعد از انتشار فیلمی بر اساس داستان ساخته و روانه بازار شود.

استیفن‌ کینگ‌ کار خود را با نوشتن‌ داستان‌هایی‌ برای نوجوانان‌، "تندروی‌ کلیسای‌ سن‌ برناردز" و "اشغال‌ شهرها توسط‌ خون‌آشام‌ها" آغاز کرد و پس از موفقیت به نوشتن رمان‌های بزرگسال روی آورد.

می‌توان گفت بیش‌ از هفتاد فیلم‌ سینمایی‌، تلویزیونی‌ و سریال‌ بر اساس‌ کتاب‌ها و داست‌ان‌های‌ کوتاه‌ استیفن‌ کینگ‌ ساخته‌ شده‌اند و حضور او در میان‌ نویسندگان‌ مشهور نظیر "جان‌ گریشام‌" و "تام‌ کلنسی‌" رقابتی‌ ایجاد کرده‌ است‌.

دست‌ کم‌ پنج‌ فیلمی‌ که‌ بر اساس‌ کتاب‌های‌ کینگ‌ ساخته‌ شده‌اند یعنی "درخشش"، "منطقه‌ مرگ"، "کاری‌"، "میزری" و "رستگاری‌ در شاوشنک" نسبت‌ به‌ فیلم‌های‌ کلاسیک‌ هم‌ دوره‌ خود چیزی‌ کم‌ ندارند. آن چه‌ باعث‌ می‌شود کینگ‌ بر پرده‌ سینماها جلوه‌گر باشد، همان‌ چیزی‌ نیست‌ که‌ او را در ردیف‌ بالای‌ جدول‌ کتاب‌ قرار می‌دهد. بهترین‌ رمان‌های‌ او همیشه‌ بهترین‌ فیلم از آب‌ درنمی‌آیند. هیچ‌ قاعده‌ برای‌ درونمایه‌ فوق‌‌طبیعی‌ در کتاب‌های‌ کینگ‌ وجود ندارد. "تیلور هاکفورد" که‌ فیلم‌‌ "دولورس‌ کلیبورن" را در سال‌ 1995 کارگردانی‌ کرده‌، نوشته‌های‌ کینگ‌ را این گونه‌ ارزیابی‌ می‌کند، «داستان‌های‌ او در چندین‌ فضا قابل‌ خرد شدن‌ هستند. او وحشت‌ خیال‌گونه‌ای‌ دارد که‌ بسیار جالب‌ می‌نماید ولی‌ اگر بخواهیم‌ تحلیلی‌ عمیق‌تر انجام‌ دهیم‌، او درام‌های‌ انسان‌‌محور و شخصیت‌‌محور دارد که‌ حساسیت‌ برمی‌انگیزند و حتی‌ وارد روان‌ آمریکا و گاهی‌ مهم‌تر از آن‌ روان‌ انسانیت‌ می‌شوند.» کتاب "دولورس‌ کلیبورن‌" اولین‌ تاخت‌ و تاز جدی‌ کینگ‌ در جریان‌ اصلی‌ ادبیات‌ است‌ و یکی‌ از بهترین‌ کتاب‌های‌ او نیز به‌ شمار می‌رود. این‌ داستان‌، حکایت‌ بیوه‌ خشنی‌ به‌ نام‌ دولورس‌ را بیان‌ می‌کند که‌ به‌ دلیل‌ انجام‌ جنایتی‌ در گذشته‌ گناهکار بوده‌ و به‌ تازگی‌ متهم‌ به‌ کشتن‌ کارفرمایش‌ نیز شده‌ است‌. این‌ داستان‌، حماسه‌ دلخراشی‌ از سوءاستفاده‌ خانوادگی‌ است.

در رمان‌های استفن کینگ تمامی زمینه‌های وحشت از جمله خون‌آشام‌ها، سگ‌های وحشی، قاتلان تشنه خون، ارواح و … را می‌توان یافت. وی جوایز ادبی بسیاری را در طول سال‌های نوشتن دریافت نموده و به عنوان یکی از پرکارترین، پردرآمدترین و محبوب‌ترین نویسندگان حال حاضر امریکا شناخته می‌شود.

استفن کینگ در نوشته‌ها و مصاحبه‌های مختلف از نویسندگان بزرگی که وی را تحت تأثیر قرار داده‌اند نام برده که از آن جمله می‌توان به "برام استوکر"، "اچ پی لاوکرفت"، "رِی بردبری"، "ریچارد ماتسون" و "جان دی مکدونالد" اشاره کرد. می‌توان این گونه بیان کرد که وی کار نویسندگی را با نوشتن داستان‌ها و رمان‌های کوتاه آغاز نمود و بعد از کسب شهرت، بیش‌تر برای روزنامه‌ها و مجله‌ها داستان‌هایی که به صورت سریالی بودند را تألیف کرد که مشهورترین آن‌ها "قلعه تاریک" است و پس از آن در سه دهه 1990، 2000 و 2010 بیش‌تر مشغول به نوشتن کتاب بوده است.

به جرأت می‌توان گفت که تمامی کتاب‌های استفن کینگ حداقل یک جایزه ادبی را از آن خود کرده‌اند و یا نامزد دریافت جایزه شد‌‌اند، در مجموع وی بیش از 60 عنوان جایزه ادبی تا کنون کسب کرده است. از کتاب‌های وی که در ایران نیز ترجمه و چاپ شده‌اند می‌توان به "آتش افروز"، "آهنگ آخر دنیا"، "ابلیس"، "اتاق شماره چهار کالبد شکافی"، "احیا"، "از نوشتن"، "امیدهای جاودان بهاری"، "انتخاب سوم"، "انتخاب سه در جادویی"، "بلیز"، "بی‌خوابی"، "بیوک مرموز"، "تابستان تباهی"، "تفنگدار" و "تلفن همراه" که توسط انتشارات نگارینه چاپ و نشر شده است اشاره کرد.