دن براون
  • ۰۵ آذر ۱۳۹۷
  • براون,دن براون

دن بروان متولد 22 ژوئیه 1964 میلادی در شهر اکستر نیـوهمپشایر است. او خواهـری بزرگ‌تـر به نام والری و برادری کوچک‌تر به نام گریگوری دارد. مادر او، کانستنس نوازنده حرفه‌ای بود که در کلیسا، ارگ می‌نواخت. پدر او، ریچارد جی براون یک معلم ریاضی برجسته بود که از سال 1962 تا 1978 در دبیرستان "Phillips Exeter Academy" تا دوران بازنشستگی درس می‌داد. آن جا یک دبیرستان شبانه‌روزی است که معلمان جدید باید مدتی را در محل دبیرستان زندگی می‌کردند. براون روزهای یکشنبه در گروه آواز کلیسا حضور داشت. پدر دن، ریچارد بروان، دیک در سال1989جایزه ویژۀ ریاست جمهوری آمریـکا را در بخـش علوم و تدریـس ریاضـی از رئیس جمهور وقت، جورج اچ دبلیو بوش دریافت کرد. دیک و همسرش، کانستنس، فرزندان خود را در محـوطۀ دانشـگاهی شهر اکستر بزرگ کردند. این محیط علاوه بر دیدار شخصیت‌های برجسته علمی و دسترسی به منبع‌های درسی، فرزندان خانواده براون را با شاگردان برجسته‌ای از سراسر کشور آشنا می‌کرد، که در رشد هوشی آن‌ها موثر بود. دیک با مهارتی که در ریاضی داشت برای فرزندان خود معماهای سرگرم کنندهای طرح می‌کرد و همین زمینه‌ای برای رشد استعداد دن در طرح داستان‌هایی با زمینۀ معمایی بود. دن بروان در مقطع دبیرستان وارد مدرسه عالی اکستر شد. روش تدریس در این مدرسه به شاگردان جسارت می‌بخشید تا عقیده‌های پذیرفته شده را زیر سوال ببرند. شاید همین کلاس‌ها و بحث و گفتگوها، اندیشـه آزاد را در ذهن دن بروان شکل داد. او در مصاحبه‌های خود به نقش معلم‌های خود در پیشرفت او در نویسندگی اشاره کرده است. او حتی شخصیت اصلی داستان خود را در کتاب‌های رمز داوینچی، شیاطـین و فرشتـگان، نماد گمشده و دوزخ، رابرت لانگدون، فارغ التحصیل مدرسه اکستر معرفی می‌کند. او پس از مدرسه اکستر برای ادامۀ تحصیل به دانشکده امرست رفت که شباهت زیادی با مدرسه اکستر داشت. امرست نیز موقعیت مناسبی برای رشد خلاقیت نویسندگی او بود و از بهترین دانشکده‌های علوم انسانی است که نویسندگان بسیاری را در خود پرورده بود. دن براون کارشناسی خود را در ادبیات انگلیسی از همین دانشکده دریافت کرد. پس از آن به هالیوود رفت تا به عنوان ترانه‌سرا مشغول کار شود. یکی از ترانه‌های او در مراسم المپیک 1996آتلانتا خوانده شد. ولی این نوع زندگی برای دن بسیار دشوار بود و به همین دلیل کار خود را رهـا کرد. او سپس برای یک سال در دانشگاه سویل اسپانیا در رشته تاریخ هنر به تحصیل پرداخت. دن در سال 1993میلادی به انگلستان برگشت و مانند پدر در مدرسه عالی اکستر مشغول تدریس شد. با این که زندگی یک معلم مانند دنیای موسیقی برای دن هیجان‌انگیز نبود، ولی زمینۀ خوبی برای پیشرفت در نویسندگی او بود.
شاید اگر دن رمان معمای پلیسی و تاریخی می‌نوشت، هرگز به این شهرت دست نمی‌یافت. براون در "رمز داوینچی" تاریخ و مسیحیت را رمزشناسی می‌کند. دن براون اصرار دارد این رمان را مثل واقعیت مطرح کند و در مقدمه کتاب هم نوشته ‌است: «همه شرح جزئیات آثار هنری و معماری و مذهبی مبتنی بر اسناد واقعی است و داستان بر اساس رگه‌هایی از واقعیت نوشته شده‌است.» البته از میان استادان نشانه‌شناسی و تاریخ‌شناسان کسی صحت حرف‌های او را رد نکرده‌ است، تأییدی هم صورت نگرفته‌ است. "جان میلیچ" استاد دانشگاه آریزونا معتقد است: «هر آدمی نیاز دارد گاهی وقت‌ها از باورهای بگذارد. بد نیست گاهی تخیل کنیم اگر مسیح زنده بود، آیا بچه داشت یا نه، چه شبکه تلویزیونی را دوست داشت، سوار چه خودروی می‌شد و دن براون در این رمان به شکل دیگری از این باورها سود جسته ‌است.»
تنها کسانی که تا امروز به شدت با محتوای این کتاب مخالفت کرده‌اند، پاپ ژان پل دوم و مجمع کاردینال‌های کاتولیک بودند و پاپ مرحوم دن براون و رمز داوینچی را تکفیر کرد و اطرافیان او هم سعی کردند حرفی از فروش سرسام‌آور این کتاب در واتیکان و ایتالیا نزنند و بعد ازاین که دن براون متوجه شد اعضای مجمع کاردینال‌ها حوصله جنجالی دیگر را ندارند، تصمیم گرفت ادامۀ کتاب را بنویسد.
براون معتقد است: «من قهرمان رمان‌های قبلی خود را دوباره زنده کرده‌ام، تاریخ‌شناسی که عاشق معماهای تاریخی است. من همیشه عاشق آثار داوینچی بودم، به نظرم او جزو عجیب‌ترین هنرمندان جهان است. به قول "فروید"؛ داوینچی خیلی زود به دنیا آمده بود. از سوی دیگر تابلوی مونالیزا خودش بزرگ‌ترین ابهام است.»
داستان از آن جایی آغاز می‌شود که رابرت لانگدون استاد نشانه‌شناسی دانشگاه هاروارد، دیر وقت به پاریس می‌رسد و یک پیغام رمزگونه دریافت می‌کند که به نوعی با جام مقدس در ارتباط است. رئیس موزه لوور به قتل رسیده ‌است و در کنار جسد او با خون رمزهایی به جا مانده ‌است که نشان از یک پیام سری دارد. "لنگدان" و پلیس بخش رمزشناسی "سوفی" سر از موزه لوور در می‌آورند و شروع به رمزگشایی این نشانه‌ها می‌کنند و در کمال حیرت در می‌یابند که این علائم آن‌ها را به آثار داوینچی می‌رساند. نشانه‌شناس داستان متوجه می‌شود مقتول به فرقه مذهبی سری وابسته ‌است. فرقه مذهبی که سال‌هاست به‌طور پنهانی فعالیت می‌کند و همه چیز به رازی در محل جام مقدس مربوط می‌شود. همه این‌هاست که داستان را پرپیچ و خم و جذاب‌تر جلوه می‌دهد. دن براون خواننده را به سمت و سوی فرقه‌ای کاتولیک می‌رساند که حقیقت مهمی را لاپوشانی کرده‌اند.
نویسنده برای نمک بیش‌تر داستان زن و مرد محقق را هم جزو مظنونین قرار می‌دهد و درست در روزهایی که آن‌ها سراسر اروپا را زیر پا می‌گذارند تا رمز را بگشایند و به نوعی حقیقت را دریابند و در عین حال تحت تعقیب پلیس هستند و از سوی دیگر اعضای فرقه کاتولیک هم در صدد قتل این دو هستند. دن براون پرده از رازی برداشته ‌است که سال‌ها به شکل شایعه در میان تاریخ‌شناسان مطرح بود، اما هیچ کس نمی‌توانست پرده از این راز بردارد.
براون جزو آن دسته از نویسندگانی است که به ادبیات پلیسی نگاهی تازه دارد. ادبیاتی مبتنی بر روان‌شناسی که در عین حال به تاریخ هم تکیه می‌زند و پر است از نشانه‌های ادبیات پلیسی که به سنت‌ها هم‌ پایبند است. براون جزو آن دسته از آدم‌های است که تربیت عجیب و غریبی شده‌اند. پدرش ریاضیدان بود، حتی سر میز غذا هم دست از حل معما بر نمی‌داشت. براون از معلمی شروع کرد، اما سرانجام یک روز تصمیم گرفت رمانی اینترنتی منتشر کند. سال 1996 قلعه دیجیتالی او پرمخاطب‌ترین رمان اینترنتی در آمریکا شد. او در رمان شیاطین و فرشتگان هم به کشمکش علم در برابر مذهب(مسیحیت کاتولیک) می‌پردازد و حکایت ماجراهایی است که میان یک آزمایشگاه فیزیک در سوئیس و شهر واتیکان اتفاق می‌افتد. هیچ کس نمی‌تواند منکر این قضیه باشد که دن براون حسابی ذره‌بین خود را روی واتیکان انداخته ‌است. او در تمام آثارش به مستندهای تاریخی تکیه می‌زند و هیچ وقت فکر این ماجرا نیست که عاشق ادبیات پلیسی است. او در این اثر، از داوینچی هم سود می‌جوید و او را هم همراه خودش می‌کند. در بخشی از داستان، سراغ دیری مخفی که در واقع یک محفل سری است، می‌رود. براون وقایع عجیب و غریب این دیر را که آدم‌های مشهوری مانند "سر آیزاک نیوتن"، "ویکتور هوگو" و "لئوناردو دا وینچی" در آن رفت ‌و آمد دارند را دست‌مایه کتاب می‌کند. او در این بخش به سندهای تکیه می‌کند که در سال 1975 از کتابخانه ملی فرانسه کشف شده بود. "رمز داوینچی" نثری سنگین و متفاوت که به پیچیدگی داستان می‌افزاید، با این حال خواننده از این اثر نمی‌رمد. دن براون دست روی دعوای تاریخی حقوق زن و مرد می‌گذارد. "چارلز وکس" معتقد است: «این کتاب ترکیبی از تاریخ، هیجان است. بی‌جهت نیست که این کتاب در مدت زمان کوتاهی چنین فروشی کرد، این کتاب راز یک قتل است. پیرنگ داستان طوری است که تا به آخر خواننده را با خود می‌کشد. اما مشکل عمده این کتاب از آن جا سرچشمه می‌گیرد که دن براون حقایق را به شکل کلی مطرح می‌کند و بعد هم سرنخ‌های کوچکی را که در جای جای داستان قرار داده، به هم گره می‌زند.»
جالب‌ترین نکته درباره رمز داوینچی این است که تاریخ‌نگاران دچار شک و تردید شده‌اند، روشنفکران آن را انفجار می‌دانند و کلیسا آن را نفی کند. شاید هیچ اثر دیگری نمی‌توانست این سه گروه را به این شکل به هم نزدیک کند.
از سال 2004 انتشارات رندوم هاوس با اجازه دن براون با شرکت فیلم‌سازی کلمبیا وارد مذاکره شده‌است، تا فیلمی با حضور تام هنکس بر اساس رمان رمز داوینچی ساخته شود. رندوم هاوس در بیلبوردهایش نوشته‌است: «اگر به تجرد مسیح معتقدید، سراغ کتاب رمز داوینچی نروید، در غیر این صورت همه چیز به پای خودتان است.»

1- رمز داوینچی The Da Vinci Code-Film
در سال 2006 فیلم سینمایی رمز داوینچی با بازی تام هنکس و به کارگردانی ران هوارد به روی پرده سینماها رفت. این فیلم بسیار مورد توجه قرار گرفت و در فستیوال کن همان سال پذیرفته شد. هر چند از نظر سینمایی مورد توجه منتقدان قرار نگرفت و در وبسایت IMDB هم امتیاز 6٫5 از 10 را کسب کرد، اما با بودجه 125 میلیون دلاری بیش از 758 میلیون دلار فروش داشت تا جزء 5 فیلم پرفروش سال 2006 جهان باشد. دن براون به عنوان تهیه‌کننده اجرایی در کنار تولیدکنندگان این فیلم حضور داشت و حتی قطعه موسیقی از ساخته‌های خودش نیز، در کنار موسیقی متن فیلم استفاده شد. دن بران و همسرش در پشت صحنه فیلمبرداری رمز داوینچی حضور داشتند و در صحنه‌ای از فیلم (در سکانس امضای کتاب) دیده می‌شوند.

2- فرشتگان و شیاطین Angels & Demons-Film
پس از موفقیت فوق العاده فیلم رمز داوینچی، فرشتگان و شیاطین هم با بازی تام هنکس و کارگردانی ران هوارد، در 15 می 2009 به روی پرده سینما رفت. این فیلم از دیدگاه منتقدین فقط کمی بهتر از رمز داوینچی ارزیابی شد و یک شاهکار سینمایی به حساب نیامد. (امتیاز 6٫7 از 10 در IMDB) اما در گیشه موفقیت دیگری را رقم زد و با بودجه‌ای نزدیک به 150 میلیون دلار، بیش از 480 میلیون دلار فروش داشت.

3- نماد گمشده The Lost Symbol-Film
نوشتن فیلم‌نامه این اثر توسط دنی استرانگ (برنده جوایز گلدن گلاب و امی) در سال 2013 آغاز شد.

رمان‌های این نویسندهٔ جنجالی تاکنون این عنوان‌هاست (ترجمه به فارسی):
قلعه دیجیتال (1998) Digital Fortress (انتشارات نگارینه کتاب را به فارسی برگردانده است.)
فرشتگان و شیاطین (2000) Angels and Demons (انتشارات نگارینه کتاب را به فارسی ارایه داده است.)
نقطه فریب (2001) Deception Point (انتشارات نگارینه این کتاب را هم به فارسی ترجمه و عرضه کرده است.)
رمز داوینچی (2003) The DaVinci Code (انتشارات نگارینه کتاب را به فارسی برگردانده است.)
نماد گم‌شده (2009) The Lost Symbol (انتشارات نگارینه کتاب به زبان فارسی ارایه کرده است.)
دوزخ (2013) Inferno (انتشارات نگارینه این کتاب را هم به فارسی ترجمه و عرضه کرده است.)
منشأ (2017)